VaghtEngland

تحصیل در دانشگاه کمبریج

چطور می‌توان در دانشگاه کمبریج تحصیل کرد؟

یکی از روش‌های سفر قانونی به کشور انگلیس و بهره‌مندی از امکانات و شرایط این کشور، سفر تحصیلی است. شما با مهاجرت از طریق تحصیل می‌توانید با یک تیر چند نشان بزنید. اول اینکه شرایط اقدام به مهاجرت را از آسان‌تر کرده‌اید و اگر همه چیز طبق روال پیش برود می‌توانید زودتر از روش‌های دیگر به نتیجه برسید. دوم اینکه با تحصیل در مراکز آموزشی معتبر انگلستان می‌توانید مدرک معتبری هم بگیرید و این آیندۀ شغلی شما را تضمین می‌کند. سوم اینکه می‌توانید بعد از تحصیل نسبت به اخذ ویزای کاری انگلیس اقدام کنید و با این روش در این کشور بمانید و چند سال بعد اقامت دائم خود را در انگلیس بگیرید. اینها همه به شما کمک می‌کند تا بتوانید آینده‌ای مطمئن و آرام را برای خودتان در کشوری پیشرفته و مدرن بسازید. یکی از مهم‌ترین و محبوب‌ترین مراکز آموزشی در انگلیس و حتی در دنیا دانشگاه کمبریج است. این دانشگاه همیشه جزو رتبه‌های برتر در بین دانشگاه‌های دنیا بوده و موفقیت آیندۀ شما را تضمین می‌کند. البته در انگلیس دانشگاه آکسفورد هم در رقابت تنگاتنگی با دانشگاه کمبریج قرار دارد و اگر به تحصیل در دانشگاه آکسفورد علاقمند هستید، اینجا را کلیک کنید تا اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید. ما در ادامۀ این مطلب در مورد شرایط تحصیل در دانشگاه کمبریج، امکانات و رشته‌های تحصیلی این دانشگاه اطلاعات بسیار جامع و مفیدی را در اختیار شما می گذاریم. پس با ما همراه باشید.

دربارۀ شهر کمبریج

 

برای تحصیل در دانشگاه کمبریج باید دورۀ تحصیلی خود را در شهر کمبریج بگذرانید. پس بهتر است اول راه در مورد این شهر اطلاعات مفیدی کسب کنید تا بدانید قرار است در چه محیطی تحصیلات خود را ادامه دهید. شهر کمبریج یک شهر دانشجویی است و تعداد دانجشویان این شهر بسیار زیاد است. دانشگاه کمبریج از مهم‌ترین بناهای این شهر است که سی و یک کالج در بخش‌های مختلف شهر دارد و از مهم‌ترین آنها می‌توان به کالج کینگز اشاره کرد. میدان شهر کمبریج مرکز شهر بوده و مردم زیادی در ساعات مختلف روز و شب آنجا جمع می‌شوند، با هم قرار می گذارند و ساعات خوبی را آنجا می گذرانند. از دیگر جاذبه‌های شهر کمبریج برای دانشجوها رودخانۀ کَم است که برای گرفتن آرامش و تفریح جای بسیار بسیار مناسبی است. اگر دنبال لذت بردن از طبیعت در این شهر هستید، حتماً به باغ گیاه شناسی دانشگاه کمبریج بروید و از دیدن گل‌ها و گیاهان بسیار متنوع و زیبا لذت ببرید. کتابخانۀ کورپس پریستی هم برای دانشجویان این شهر جای بسیار مهم و جذابی است. کافه‌های شهر کمبریج هم بسیار معروف هستند و برای مثال کافۀ فیتز بلیز از اوایل قرن بیست میلادی تا کنون در این شهر مشغول فعالیت است. رودخانۀ کمبریج شایِر هم جای خوبی برای گذران وقت هست و می‌توانید به عنوان تفریح روی این رودخانه قایق سواری کنید. در حالت کلی شهر کمبریج شهری دانشجویی، متنوع با قیمت‌های مناسب است که زندگی را برای یک دانشجو راحت و لذتبخش می‌کند. فاصلۀ شهر کمبریج با لندن در سفر با قطار چیزی حدود پنجاه دقیقه است و این یعنی آخر هفته‌های می‌توانید بی دردسر و در کمتر از یک ساعت به لندن بروید و حسابی تفریح کنید و خوش بگذرانید.

دربارۀ دانشگاه کمبریج بیشتر بدانید

در بخش قبلی در مورد شهر کمبریج گفتیم و الآن هم سری به دانشگاه کمبریج بزنیم تا اطلاعات خوبی در مورد این دانشگاه به دست آورید. شاید باورتان نشود؛ اما قدمت دانشگاه کمبریج به اوایل قرن سیزده میلادی برمی گردد. از آن زمان تا کنون این دانشگاه مرکز مهم اطلاعات و دانش در انگلیس بوده و نه تنها در انگلیس که در کل دنیا تاثیرگذار بوده است. دانشگاه کمبریج دانشمندان زیادی را تربیت کرده و مرکز تغییرات زیادی بوده است. البته دانشگاه کمبریج فراز و نشیب‌های زیادی را تجربه کرده است. برای مثال در ابتدا فقط آقایان حق تحصیل در این دانشگاه را داشته‌اند؛ اما به مرور شرایط بهتر شد و با پیشرفت جامعه خانم‌ها هم اجازۀ تحصیل پیدا کردند. جالب است بدانید که وقوع این کار تا اواسط قرن نوزده میلادی طول کشید تا امیلی دیویس نخستین کالج خانم‌ها را افتتاح کرد و همین سرآغازی برای ورود آنها به محیط دانشگاهی کمبریج بود. کمبریج در تمام مدت فعالیتش جزو بهترین‌ها بوده و در اغلب اوقات بین ده دانشگاه برتر دنیا بوده است. در آخرین رتبه بندی‌های انجام شده در سال 2020، دانشگاه کمبریج در رتبۀ هفتم دنیا قرار گرفت. استانداردهای این رتبه بندی هیئت علمی دانشگاه، تعداد دانشجوهای بین المللی، شرایط و بودجۀ پژوهشی و مواردی از این دست می‌باشد.

مراکز آموزشی زیر مجموعۀ دانشگاه کمبریج

شاید دانستنش برای شما جالب باشد که دانشگاه کمبریج فقط به یک دانشگاه ختم نمی‌شود و مراکز مختلف آموزشی مثل مدارس کمبریج، دانشکده‌ها و گروه‌های آموزشی مختلفی را در بر دارد که در اینجا برایتان توضیح می‌دهیم. دانشگاه کمبریج سی و یک کالج یا همان دانشکدۀ مجزا در سراسر شهر دارد. دانشجویان کالج‌های کمبریج بعد از گذراندن یک دورۀ آموزشی مدرک کالج کمبریج را دریافت می‌کنند که بسیار معتبر است. شما برای تحصیل در هر کدام از این دانشکده‌ها باید وارد سایت مخصوص خودش شوید؛ چرا که قوانین هر کالج یا دانشکده با دیگری فرق دارد و با توجه به این قوانین سطح مورد نظر برای تحصیل و مدارم مورد نیاز برای آن را انتخاب می‌کنید. به علاوه دانشگاه کمبریج شش مدرسه هم دارد که فضای آموزشی متفاوت و مجزایی دارند. این مدارس رشته‌های هنر و علوم انسانی، زیست شناسی، پزشکی بالینی، علوم اجتماعی، علوم فیزیکی و فناوری را تدریس می‌کنند و با شرایط راحتتری می‌توانید از این مدارس در دانشگاه یا دانشکده‌های کمبریج تحصیل کنید. به طور کلی دانشگاه کمبریج بیشتر از صد دانشکده، مدرسه، موسسۀ آموزشی و غیره را در بر گرفته و هر کدام قوانین و سایت مخصوص به خودشان را دارند و در عین حال از قوانین کلی دانشگاه کمبریج پیروی می‌کنند.

دانشگاه کمبریج و زیر شاخه‌هایش چه رشته‌های تحصیلی‌ای را ارائه می‌دهند؟

اینکه بدانید چه رشته‌هایی در این دانشگاه و مراکز تحت پوشش آن تدریس می‌شوند کمک شایانی به شما می‌کند. ما در اینجا ابتدا دانشکده‌های مختلف دانشگاه کمبریج را به شما معرفی می‌کنیم و سپس لیستی از پر طرفدارترین رشته‌های تحصیلی در این را دانشگاه را هم به شما می گوییم. دانشکده‌های دانشگاه کمبریج عبارتند از دانشکدۀ معماری و تاریخ هنر، دانشکدۀ علوم انسانی، دانشکدۀ علوم سیاسی، دانشکدۀ علوم اجتماعی، دانشکدۀ الهیات و فلسفه، دانشکدۀ زبان‌های خارجی، دانشکدۀ زبان شناسی نوین و قرون وسطایی، دانشکدۀ اقتصاد، دانشکدۀ تاریخ، موسسۀ جرم شناسی، دانشکدۀ زیست شناسی، دانشکدۀ دامپزشکی و موسسۀ سلول‌های بنیادین، دانشکدۀ ریاضی، فیزیک و شیمی، دانشکدۀ روانشناسی، دانشکدۀ مهندسی و دانشکدۀ پزشکی.

از جمله رشته‌های بسیار پر طرفدار در دانشگاه کمبریج هم می‌توان رشته‌های معماری، باستان شناسی، اقتصاد، علوم سیاسی، ژنتیک، آسیب شناسی، دارو سازی، فیزیولوژی، اعصاب و روان، علوم گیاهی، روانشناسی، جانور شناسی، جغرافیا، سم شناسی، ستاره شناسی، شیمی، متالوژی، مغز و اعصاب، زنان و زایمان، روانپزشکی، رادیولوژی، بهداشت عمومی، تخصص اطفال، جراحی،ریاضی محض، آمار، ستاره شناسی، مهندسی برق، مهندسی مکانیک، مهندسی عمران، مهندسی اطلاعات، وکالت، مهندسی شیمی و بیولوژی اشاره کرد.

برای آشنایی با قوانین جدید اخذ ویزای انگلیس و نیز بهره مندی از اطلاعات به روز مشاوران ما، می‌توانید با شمارهٔ ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس گرفته و از خدمات اخذ ویزای انگلیس، وقت سفارت انگلیس، پیکاپ ویزای انگلیس و نیز تورهای انگلستان و بریتانیا در شرکت معتبر گردشگری و مسافرتی ساحل شنی جویا شوید.

چطور باید برای اخذ پذیرش دانشگاه کمبریج درخواست داد؟

این را هم در نظر بگیرید که تحصیل در دانشگاه کمبریج نیاز به وقت و انرژی زیادی برای تحصیل دارد و اگر آنقدر که باید علاقه به تحصیل و درس خواندن نداشته باشید یا زبانتان به حدی خوب نباشد که گفته‌های اساتید را نفهمید، آن وقت به مشکل بر خواهید خوردو دانشجوی دانشگاه کمبریج فشارهای تحصیلی زیادی را تحمل می‌کند و باید تمام وقت درگیر درس باشد. بنابراین فقط کسانی می‌توانند از این دانشگاه پذیرش بگیرند که هوش بالایی داشته باشند و علاوه بر آن انگیزۀ زیادی برای درس خواندن و فارغ التحصیل شدن از خودشان نشان دهند. البته محیط دانشگاه کمبریج اینقدر رقابتی است که کمتر کسی از دانشجوها درجا می‌زند یا انصراف می‌دهد. در این بخش ما به نحوۀ اخذ پذیرش از دانشگاه کمبریج می‌پردازیم. اول از همه باید رشتۀ مورد علاقۀ خود را انتخاب کنید. با توجه به سختی تحصیل در این دانشگاه حتماً باید رشته‌ای را انتخاب کنید که به آن علاقه دارید تا خواندن درس و ریزبینی در آن برایتان جالب توجه باشد. به علاوه اینکه می‌توانید دانشکده‌ها یا کالج‌هایی را که از طرف دانشگاه کمبریج هستند انتخاب کنید. این دانشکده‌ها هم در شهر کمبریج و هم در دیگر شهرها واقع شده‌اند و اگر می‌خواهید جایی غیر از شهر کمبریج زندگی کنید، می‌توانید دانشکدۀ خود را بر این مبنا انتخاب نمایید. پس از آن بایستی از طریق برنامۀ UCAS درخواست پذیرش خود را به دانشگاه ارسال نمایید. حواستان باشد که زمان بندی ارسال درخواست پذیرش را از دست ندهید. شما باید درخواست خودتان را همراه با مدارک مورد نیاز حداکثر تا پانزده اکتبر برای دانشگاه کمبریج ارسال کنید. بدیهی است بعد از این تاریخ درخواست‌ها بررسی نمی‌شود. پس اگر واقعاً قصد انجام این کار را دارید، باید هر چه سریع‌تر دست به کار شوید. البته وقتی وارد سایت می‌شوید تاریخ‌های دیگری هم می‌بینید. این تاریخ‌ها برای کسانی است که می‌خواهند از کشورهای دیگر به مصاحبه بروند. این نکته را در نظر داشته باشید که اگر متقاضی تحصیل در رشته‌های پزشکی دانشگاه کمبریج هستید، باید یک فرم دیگر را هم پر کنید که دیگر رشته‌ها نیازی به پر کردن آن ندارند.

بعد از آنکه درخواست خود را در برنامه ثبت کردید، ایمیلی دریافت می‌کنید و پرسشنامه‌ای برایتان ارسال می‌شود که نظرتان را در مورد موارد مختلف می‌پرسد. بهتر است پرسشنامه را با دقت پر کرده و ارسال کنید. این نکته را در نظر داشته باشید که اگر خارج از اتحادیۀ اروپا در حال تحصیل در مدارس هستید یا می‌خواهید بورسیۀ تحصیلی بگیرید، بایستی برنامه‌ای به نام برنامۀ مقدماتی آنلاین دانشگاه کمبریج را ارسال کنید. دانشگاه کمبریج یک ارزیابی از شما انجام می‌دهد و آن را در پروندۀ درخواست شما قرار خواهد داد. بعد از آن اگر شرایط اولیه مورد قبول بود، به مصاحبه دعوت می‌شوید. البته همۀ دانشجویان نیاز به انجام مصاحبه ندارند؛ اما بیشتر افراد این مضاحبه را انجام می‌دهند. این موضوع کاملاً به رشته و مقطع تحصیلی درخواستی شما بستگی دارد. مصاحبه در کاه دسامبر انجام می‌شود و بعد از آن با بررسی‌ها انجام شده نتیجۀ نهایی تا پایان ماه ژانویه به شما اطلاع رسانی می‌شود. اگر درخواست شما با نتیجۀ مثبتی رو به رو شد، بالافاصله باید برای اخذ ویزای تحصیلی انگلیس اقدام کنید.

مدارک مورد نیاز برای درخواست پذیرش در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا

برای مقاطع بالاتر شما با رشته‌های متنوع‌تری رو به رو هستید. بهتر است برای انتخاب رشته حتماً مشورت بگیرید و بهترین رشته و دانشکده را انتخاب کنید. پس از آن بایستی تاریخ و مهلت ارسال مدارک به دانشگاه کمبریج را چک کنید تا ارسال مدارکتان دیر نشود. درخواست بورسیه هم زمان مخصوص به خودش را دارد که حتماً در اولین زمان و تاریخ اعلام شده نسبت به ارسال درخواست اقدام کنید. برای هر رشته‌ای مدارک خاص خودش را باید آماده کنید. اما در حالت کلی مدارک مورد نیاز عبارتند از:

  • توصیه نامه از سوی اساتید دانشگاهی
  • تسلط بر مهارت‌های زبانی و مدرک آیلتس آکادمیک که با توجه به رشته و مقطع تحصیلی بین نمرهٔ هفت تا هشت متغیر است
  • مدارک تحصیلی پیشین همراه با ریز نمرات با ترجمهٔ رسمی آنها
  • رزومهٔ تحصیلی و فردی
  • انگیزه نامه برای اینکه مشخص کنید هدف شما از تحصیل در دانشگاه کمبریج چیست و برای دورهٔ پس از تحصیل چه برنامه‌هایی دارید
  • نمره‌های آزمون‌های زبان مورد نیاز
  • پروپوزال تحقیقاتی
  • استطاعت مالی

این را در نظر داشته باشید که برخی مدارک در رشته‌های مختلف به لیست بالا اضافه می‌شود و بایستی این مدارک را با لیست موجود در سایت دانشگاه به دقت مقایسه کنید تا چیزی را از قلم نیندازید.

ما در شرکت مسافرتی و گردشگری ساحل شنی همواره در تلاش هستیم تا شما مسافران محترم بتوانید در کمترین زمان ممکن، بهترین نتیجه را بگیرید. برای اخذ ویزای انگلستان، وقت سفارت انگلیس و پیکاپ ویزای انگلیس و نیز و اطلاع از شرایط و قوانین مسافرتی در هر کشور می‌توانید با مشاوران و متخصصان ما در تماس باشید. پل ارتباطی ما با شما شمارهٔ 02157938 است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 17 =

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن